Jeżowce

Echinothrix Calamaris - Jeżowiec Echinothrix Calamaris - Jeżowiec
Producent: coralland
Cena:

99,00 zł

zobacz więcej

Jeżowce - informacje, odżywianie, hodowla

Jeżowce to fascynujące organizmy, niejednokrotnie kojarzone z “kolczastymi kulkami” spotykanymi w morzach podczas urlopu w “ciepłych krajach”. Zasiedlają strefę bentosową od skalistego dna po obszary piaszczyste i muliste pełnosłonych mórz i oceanów. Bezkręgowce te cenione są nie tylko za przyciągający uwagę, nietuzinkowy wygląd ale także za pożyteczne funkcje jakie pełnią w akwariach morskich. 

Do najczęściej spotykanych w hobbystycznej hodowli należą : Mespilia globulus, Diadema setosum, Tripneustes gratilla, Anthocidaris crissipinina, Astropyga radiata, Clypeaster humilis, Echinometra lucunter, Echinometra mathaei, Echinothrix Calamaris.

Jak wyglądają jeżowce?

Bezkręgowce te należą do typu szkarłupni, w większości charakteryzują się kulistym kształtem ciała o pięciopromiennej symetrii. Posiadają wewnętrzny szkielet tworzący rodzaj pancerza. Zewnętrzną ochronę stanowią wapienne guzki i ruchome kolce o zmiennej długości i kształcie charakterystycznym dla gatunku. Po dnie morskim poruszają się za pomocą nóżek ambulakralnych oraz ruchomych kolców. Otwór gębowy umiejscowiony jest po spodniej stronie, zaopatrzony jest w 5 ząbków służące do pobierania i rozgniatania pokarmu, stanowią one część złożonej struktury zwanej latarnią Arystotelesa.

Wymagania Jeżowców w akwarium

Jak większość organizmów w akwarium morskim wymagają stabilnych parametrów. Po zakupie bardzo istotna jest aklimatyzacja w celu wyrównania parametrów. Przy przenoszeniu jeżowca należy uważać na ostre kolce, oraz aby pozostał zanurzony w wodzie. Jeżowce nie znoszą wysokich temperatur, dbajmy o to by nie wzrosła powyżej 25°C. Pozostałe parametry jak w akwarium rafowym będą dla nich odpowiednie, pH około 7,8-8.4, kh 8-12 dH, nie zapominajmy o Ca około 420, który jest niezbędny do budowy szkieletu. Ważne jest to aby zbiornik był dojrzały i ustabilizowany bez wysokich poziomów nutrientów.

Czym odżywiają się jeżowce?

Jeżowce spotykane w obrocie akwarystycznym w większości to glonożercy, część jak jeżowce kopiące żywi się detrytusem. W dojrzałych systemach nie wymagają dokarmiania, wchodzą w skład tak zwanej “ekipy czyszczącej”

Jeżowce - znaczenie w akwarium

Większość jeżowców spotykanych w akwarystyce słonowodnej to sprzymierzeńcy w walce z różnego typu glonami. Za pomocą ząbków powoli ale niestrudzenie zeskrobują glony niższe ze skał i innych twardych elementów. Poradzą sobie również z twardymi glonami wapiennymi. Konsumują również makroglony i jeśli te mają stanowić element ozdoby akwarium warto przemyśleć zakup tej żywej kosiarki. Jeżówce piaskowe jak “sand dollar” świetnie przekopują piasek i pomagają ograniczyć ilość zalegającego detrytusu. 

Uwagi hodowli jeżowców

Przez niepohamowany apetyt na glony jeżowce glonożerne mogą stanowić zagrożenie dla kolekcji ozdobnych makroglonów. Większe osobniki mogą przewracać szczepki koralowców, a niektóre jak popularne Maspilia czy Tripneustes mogą używać małych fragów do kamuflażu i nosić je na sobie po zbiornik. 

Szczególną uwagę należ zwracać przy manipulacji w zbiorniku zwłaszcza na jeżowce z długimi kolcami jak Diadema. Ich bardzo dekoracyjne kolce są bardzo ostre i łatwo się odłamują, są ciężkie do usunięcia z ciała nieostrożnego akwarysty.

Przenosząc jeżowce należ robić to ostrożnie, uważając aby nie wyciągać ich z wody, mają problemy z usunięciem powietrza które dostaje się wtedy do ich ciała powodując niejednokrotnie śmierć zwierzęcia. 




do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium