- Kategorie zwierzęta:
- Koralowce lps
- Koralowce sps
- Koralowce miękkie
- Zoanthusy
- Ryby
- Bezkręgowce
- Ukwiały
- Kwarantanna
W przeciwieństwie do większości szkarłupni, które w akwariach nie należą do zwierząt specjalnie ruchliwych wężowidła poruszające się za pomocą wijących się ramion stanowią frapujący i pożyteczny element fauny naszych zbiorników morskich. Do popularnych gatunków w akwarystyce morskiej możemy zaliczyć Ophiocoma erinaceus, Ophiolepis superba, Ophiomastix annulosa, Ophiothrix incrassata.
Zbudowane z centralnej tarczy i ruchliwych ramion nadających gwieździsty kształt wężowidła są interesującymi przedstawicielami szkarłupni. Za pomocą elastycznych ramion, wykonując wężowate ruchy sprawnie i szybko poruszają się po dnie morskim. Posiadają położony centralnie i po spodniej stronie tarczy otwór gębowy oraz układ ambulakralny charakterystyczny dla wszystkich szkarłupni. Ramiona często posiadają wypustki wspomagające poruszanie i chwytanie pokarmu. Barwa zazwyczaj ma charakter kamuflujący w odcieniach szarości, zieleni czy brązu często z ozdobnym ornamentem prążków czy cętek. Niektóre gatunki posiadają intensywne kolory jak żółty czy czerwony upodabniające je do gąbek czy koralowców wśród których bytują.
Wężowidła to odporne i łatwe w utrzymaniu bezkręgowce morskie. Jeśli tylko parametry nie odbiegają znacząco od zalecanych rafowych ci oportuniści po zalecanej aklimatyzacji zadomowią się w akwarium morskim. Zaleca się stworzenie w strefie przydennej jam i szczelin w których szkarłupnie te bezpiecznie spędza dzień. Po zmroku lub podczas karmienia również w dzień, zwabione zapachem wyruszają w poszukiwaniu pokarmu. Pamiętajmy aby chronić zbiornik przed wysokimi temperaturami gdyż jak wszystkie szkarłupnie wrażliwe są na przegrzanie.
Bezkręgowce te w dojrzałym zbiorniku pełnią funkcje czyścicieli, wyjadają resztki po karmieniu ryb, detrytus i inne szczątki organiczne. Większe osobniki co kilka dni można dokarmiać kawałkami krewetki, stynki czy mięczakami podawanymi np. pęsetą w pobliże ramion wężowidła.
Wężowidła to niezastąpiony element “ekipy czyszczącej” w akwarium morskim. pamiętajmy aby wprowadzić je po ustabilizowaniu i po zakończeniu dojrzewania zbiornika. Wiele gatunków żywi się martwą materią zalegającą w zbiorniku, resztkami pokarmu a także padliną. Długie i giętkie ramiona pozwalają im penetrować wąskie szczeliny niedostępne często dla ryb i innych mieszkańców zbiornika. Niezauważona przez akwarystę martwa niewielka rybka czy krewetka często znika bez śladu zjedzona przez te szkarłupnie, zapobiegają w ten sposób pogorszeniu parametrów wody.
Odpowiednio zaaklimatyzowane przy wprowadzaniu do akwarium wężowidła są wdzięcznymi i odpornymi mieszkańcami zbiornika, pamiętajmy żeby nie wyciągać ich z wody. Posiadając rybki i krewetki małych rozmiarów lepiej zrezygnować z gatunków dużych i ‘włochatych” gdyż podczas nocnych patroli zbiornika mogą schwytać nieostrożnego współlokatora.
Sprawdź nas na: