Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Rozgwiazdy do akwarium

Rozgwiazdy to szkarłupnie o nietuzinkowym wyglądzie, które nawet dziecko bez problemu kojarzy się z istotami zamieszkującymi morski świat. Stworzenie w kształcie zazwyczaj pięcioramiennej gwiazdy, choć liczba ramion może być znacznie większa. Pokryte jest ono często bardzo interesującą fakturą i wzorami. Kolory rozgwiazd przyciągają wzrok intensywnie nasyconymi odcieniami czerwieni, pomarańczu czy niebieskiego bądź wręcz przeciwnie deseń i kolor mają funkcję kamuflażu wtapiając tego bezkręgowca w tło dna morskiego. 

Te interesujące zwierzęta stają się często obiektem zainteresowania wielu akwarystów. Do popularnych gatunków utrzymywanych w akwariach morskich i rafowych należą między innymi Archaster typicus, Fromia indica, Fromia monilis, Fromia milleporela, Linckia Multiflora, Linckia sp., Nardoa sp., Pentaceraster sp, Protoreaster linckii, Protoreaster nodosus. 

Jak wygląda rozgwiazda?

Rozgwiazdy to bezkręgowce należące do typu szkarłupni. Zbudowane są z centralnie umieszczonej tarczy od której promieniście rozchodzą się ramiona. Ich długość, kształt i liczba są zmienne i charakterystyczne dla gatunku. Po spodniej stronie tarczy znajduje się otwór gębowy. Posiadają szkielet wewnętrzny złożony z systemu połączonych ruchomo płytek. Zewnętrzna faktura jest bardzo zróżnicowana i może składać się z różnego typu wyrostków, guzków czy kolców. Kolorystyka bardzo zróżnicowana od pełniącej funkcję kamuflażu po atrakcyjne rzucające się w oczy kolory. Poruszają się za pomocą nóżek ambulakralnych znajdujących się po spodniej stronie ramion. 

Wymagania hodowli rozgwiazdy

Szkarłupnie te wymagają stabilnych i dojrzałych zbiorników, wrażliwe są na wysokie poziomy nutrientów i wysokie temperatury która nie powinna przekraczać powyżej 26°C dla gatunków ciepłolubnych . Parametry charakterystyczne dla akwarium rafowego będą odpowiednie dla większości gatunków ciepłolubnych, unikać należy wszelkich gwałtownych zmian. 

Żywienie Rozgwiazdy

W akwariach unikamy gatunków typowo drapieżnych, których łupem mogą padać mięczaki i inne szkarłupnie oraz niszczących koralowce. Takie gatunki mogą po spełnieniu odpowiednich warunków stanowić ozdobę zbiorników “fish only”. Gatunkom mięsożernym i padlinożercą można podsuwać fragmenty mięczaków, skorupiaków, kryll itp. Rozgwiazdy piaskowe przeszukują piasek w poszukiwaniu martwej materii organicznej a gatunki jak Linckia sp pobierają osady ze skał i innych powierzchni zawierające detrytus, glony i inne organizmy. Dlatego dla utrzymania większości gatunków niezbędne są dojrzałe zbiorniki.

Znaczenie w akwarium 

W akwarium morskim rozgwiazdy ze względu na swój oryginalny wygląd w większości przypadków pełnią przede wszystkim funkcję ozdobne. Niektóre gatunki jak np Archaster sp. przekopują piasek w poszukiwaniu detrytusu którym się żywią, w mniejszych zbiornikach mogą stanowić alternatywę dla babek kopiących.

Uwagi 

Przed wprowadzeniem rozgwiazdy do zbiornika należy sprawdzić jej wymagania i predyspozycje pokarmowe aby nie robiły strat w obsadzie zbiornika. Wszystkie gatunki wymagają procesu aklimatyzacji w celu uniknięcia skokowych zmian parametrów. upewnijmy się, że zbiornik jest na tyle dojrzały aby rozgwiazdy mogły się w nim utrzymać. Jeśli w zbiorniku przebywają Hymenocera elegans - krewetka harlequin, często używana do walki z plagami rozgwiazd z rodzaju Asterina zrezygnujmy z zakupu rozgwiazd gdyż padną one ofiarą krewetki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium