Opis

Amphiprion ocellaris - Błazenek okoniowy, plamisty

Rodzina - Pomacentridae - Garbikowate
Rodzaj - Amphiprion 

Wygląd
Najbardziej rozpoznawalna ryba w akwarystyce morskiej kojarzona z bohaterem bajki “Gdzie jest Nemo”.  Z angielskiego ocellaris clownfish. Pomarańczowe ciało zdobią trzy białe pionowe pasy. Płetwy i białe pasy posiadają czarne obwódki, których grubość jest zmienna. W hodowli uzyskano wiele form barwnych używając często do krzyżówek Amphiprion percula. Zaniepokojony wykonuje falujące ruchy sprawiając wrażenie jakby się kłaniał. W naturze gatunek żyje w symbiozie z ukwiałami z gatunku Heteractis magnifica, Stichodactyla gigantea, Stichodactyla mertensii. W niewoli adaptuje też inne ukwiały np. popularne Entacmaea quadricolor. 

Wielkość
Samica większa i masywniejsza od samca, osiąga około 7cm. 

Występowanie
Zachodni Pacyfik, wybrzeża Filipin, Tajlandii, Malezji, Indonezji, Północnej Australii oraz Wschodni Indo-Pacyfik.

Wymagania
Są idealną obsadą dla początkującego akwarysty, wykazują odporność na zmienne warunki wody. Dla pary ryb akwarium o pojemności 50l lub większe najlepiej z symbiotycznym ukwiałem.

Pokarm
Błazenki nie są wybredne, pobierają większość pokarmów żywych i mrożonych jak artemia, lasonogi, kryl, plankton itp. Zwłaszcza osobniki hodowlane przyjmują chętnie pokarmy suche dostosowanych do ich wielkości. Dbajmy o to aby pokarm był jak najbardziej zróżnicowany.

Reef safe
Gatunek uważany za bezpieczny dla rafy. Z braku ukwiału zasiedla czasem inne koralowce, które mogą wykazywać oznaki stresu. Broni niewielkie terytorium którego centrum jest zamieszkiwany ukwiał. Może przeganiać inne ryby z zajmowanego rewiru.

Uwagi
W naturze żyje w symbiozie z ukwiałami. Dominujący, największy i najbardziej agresywny osobnik jest samicą, drugi pod względem wielkości to samiec. Tworzą one dominującą, rozmnażającą się parę. Jeśli ukwiał jest na tyle duży oprócz dominującej pary zasiedlają go niedojrzałe płciowo mniejsze osobniki. Jeśli ginie dominująca samica jej miejsce zajmuje największy z grupy, w tym wypadku dominujący samiec, który zmienia płeć i zamienia się w płodną samice. Jego miejsce zajmuje z kolei największy z niedojrzałych osobników czekających w kolejce do tronu:) Jeśli ginie dorosły samiec sytuacja wygląda podobnie, jego miejsce zajmuje następny w kolejce. Zmiana płci w samice jest ostateczna, ryba nie potrafi zmienić się z powrotem w samca. 
Błazenki stosunkowo łatwo rozmnażają się w niewoli. Kupując ryby hodowlane unikasz problemów z aklimatyzacją, problemów z rozkarmianiem, oraz zmniejszamy ryzyko wprowadzenia patogenów.

Wszystkie nasze rybki przechodzą co najmniej dwutygodniową kwarantanne.

Właściwa aklimatyzacja jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę stres, jaki wywiera na zwierzęta proces transportu.
Prosimy o kontakt przed zakupem w celu weryfikacji dostępności.

Ważna informacja.
Wszystkie nasze ryby trzymane są na niższym zasoleniu.


Amphiprion Ocellaris S błazenek hodowlany

SKU: 16958

Dane techniczne

Usposobienie spokojna
Poziom trudności łatwy
Pokarm pokarm mrożony, pokarm suchy
Zbiornik 150L
Rozmiar do 10cm
Pochodzenie Australia, Indonezja, Ocean Indyjski
Dostępność: 0
Kategoria produktu: Ryby hodowlane
Cena: 80,00 zł 80.00
ilość ilość szt.
Zyskujesz 80 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium