Opis

Zebrasoma flavescens - Zebrasoma żółta.

Rodzina - Acanthuridae - Pokolcowate
Rodzaj - Zebrasoma

Wygląd
Pokolec ten zwany potocznie żółtkiem, lub z angielskiego yellow tang należy do najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych ryb w akwarystyce morskiej. Pokolec ten posiada dyskowate, bocznie spłaszczone ciało, wachlarzowate płetwy grzbietowa i odbytowa oraz wydłużony pysk charakterystyczny dla rodzaju Zebrasoma. Jak sama nazwa wskazuje posiada intensywnie jednolicie żółte przyciągające wzrok zabarwienie ciała za wyjątkiem białego kolca u nasady ogona. Oryginalny wygląd w połączeniu z dużą ruchliwością, ciekawskim i odważnym charakterem czyni go pierwszoplanowym mieszkańcem akwarium morskiego.

Wielkość
W naturze osiąga około 20cm w akwariach rzadko przekracza 15cm.  

Występowanie
Chociaż najczęściej znana z importów pochodzących z wysp Hawajskich, jej zasięg występowania sięga po wybrzeże Japonii. 

Wymagania
W związku z dużą aktywnością, zadziornym charakterem żółtki wymagają sporej przestrzeni do pływania. Młode osobniki można trzymać w zbiornikach od 250l, dorosłe będa potrzebować akwarium około 450l dla pojedynczego osobnika tego gatunku.
 
Pokarm
Tak jak wszystkie pokolce tak i zebrasoma żółta wymaga dużego udziału glonów w diecie. Z zapałem obskubuje skały, podstawki i szkielety korali czyszcząc je z uciążliwych glonów. Dokarmiać ją należy algami nori oraz dobrej jakości roślinnymi pokarmami dla pokolców. Nie pogardzi też mrożonymi pokarmami jak lasonogi, solowiec czy kryl, jednak nie można ich traktować jako podstawę diety. Nadmiar pokarmu mięsnego często zwiększa agresję, powoduje otłuszczenie i obciąża układ pokarmowy tego roślinożernego pokolca.

Reef safe
Zebrasoma flavescens uważana jest za rybę bezpieczną dla rafy, odpowiednio karmiona z reguły nie interesuje się koralowcami. Źródła podają, że niektóre dorosłe osobniki mogą podskubywać koralowce z rodzaju Gorgonia.

Uwagi
Jaka większość pokolców ryba terytorialna, wykazuje dużą agresję względem osobników swojego gatunku i gatunków pokrewnych. Hodowla większej niż jednej sztuki z gatunku możliwa jest tylko w bardzo dużych akwariach. Przy zasiedlaniu zbiornika pokolcami najlepiej wpuścić wszystkie osobniki jednocześnie unikamy w ten sposób agresji rezydentów  w stosunku do nowych. 
Oferowane Zebrasoma flavescens to ryby hodowlane, pochodzą z rozmnożenia w niewoli. Kupując ryby hodowlane unikasz problemów z aklimatyzacją, problemów z rozkarmianiem,  oraz zmniejszamy ryzyko wprowadzenia patogenów. 

Rybki przeszły co najmniej trzymiesięczną kwarantanne.

Właściwa aklimatyzacja jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę stres, jaki wywiera na zwierzęta proces transportu.
Prosimy o kontakt przed zakupem w celu weryfikacji dostępności.

Ważna informacja.
Wszystkie nasze ryby trzymane są na niższym zasoleniu.

Zebrasoma Flavescens S

SKU: 15989

Dane techniczne

Pochodzenie Floryda
Usposobienie spokojna
Poziom trudności łatwa
Wielkość do 18cm
Pokarm pokarm mrożony, glony, pokarm suchy
Zbiornik od 300L
Dostępność: 2
Kategoria produktu: Ryby hodowlane
Cena: 1 199,00 zł 1199.00
ilość ilość szt.
Zyskujesz 1 199 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium